Zimno...
17 lutego 2006, 23:57
Dziś rano wstałem i polazłem na uczelnię, ale do 12 musiałem w domu się zjawić, aby cos podpisac aby bracki coś załatwił. Na 12 sie umówiłem z Aniołem Stróżem i pojechaliśmy do Gdańska Głównego, kupiłem prezent bratowej. Dostanie taki kryształ przezroczysty a w środku wypalany laserem ptak. Jutro obchodzi 25 urodzinki. Jeszcze kwiatek kupię rano. Wróciłem do domku ok. 16 i poszedłem na godzinny spacer z psami. Po 17 byłem w domku. Trochę zimno dzis jest i na dworzu i w domku ale cóz poradzić. Jakoś domek nie nagrzał dziś. W sumie nic ciekawego. Jutro Anioł Stróż wyjeżdza na tydzień, a mi się smutno zrobiło. Przez ostatnie 2 tygodnie się trochę otworzyłem i "polubiłem" Jego. Poniewaz nie chce mi się więcej o tym pisać to napiszę o zainteresowaniach historycznych w XVI wieku, aczkolwiek sa to tylko zagadnienia które lubię.
Historia Polski: 1). Próby reform państwowych i walka średniej szlachty z magnaterią [ruch egzekucyjny](średnia szlachta w walce z magnaterią; kryzys skarbu państwa; próby reform skarbowych i wojskowych; początki ruchu egzekucyjnego; korektura praw; królowa Bona i próby wzmocnienia władzy królewskiej w oparciu o możnowładztwo; opozycja średniej szlachty-wojna kokosza; próby reform skarbowych na sejmach egzekucyjnych w piątym dziesięcioleciu XVIw.; sojusz magnatów z Zygmuntem Augustem; egzekucja dóbr; ustanowienie kwarty; tendencja do centralizacji państwa w programie postępowej grupy średniej szlachty; rozbicie zwartości ruchu egzekucyjnego). 2). Reformacja w Polsce (miejsce reformacji w Odrodzeniu; czynniki kształtujące reformację w Polsce; początki reformacji mieszczańskiej i szlacheckiej; luteranizm; Bracia Czescy; rozwój reformacji szlacheckiej i jej walka z przywilejami Kościoła w dobie największego nasilenia ruchu reformacyjnego; rozłam w obozie reformacyjnym i geneza arianizmu; początki kontrreformacji; ideologia społeczna Braci Polskich-arian; konfederacja warszawska). 3). Ustrój państwowy w dobie formowania się Rzeczypospolitej szlacheckiej (zakres władzy królewskiej; senat; sejmiki i rozwój izby poselskiej; pacta conventa i artykuły henrykowskie; podział terytorialny i urzędy lokalne; urzędy centralne; organizacja skarbowości; sądownictwo: sądy grodzkie i ziemskie, sądy królewskie). 4). Kultura polskiego Odrodzenia (obyczaje i wierzenia; humanizm; szkolnictwo i wychowanie; założenia ideowe nauki Odrodzenia; poglądy na państwo i prawo; rozkwit literatury polskiej).
Historia powszechna XVIw.: 1). Dzieje polityczne Chin; 2). Zjednoczenie Japonii przez Hidejosiego; 3).Humanizm (humanistyczna filozofia człowieka; literatura); 4). Rosja (dzieje polityczne za Wasyla i Iwana; reformy Iwana IV); 5). Zjednoczenie Hiszpanii; 6). Szwecja (Gustaw Waza i zwycięstwo monarchii); 7). Dania (Chrystian II - rozbicie unii kalmarskiej; reformacja w Danii; wojna hrabska); 8). Niderlandy (narastanie wrzenia ludowego; ruchy obrazoburcze i wybuch rewolucji; terror księcia Alby; powstanie ludowe i pacyfikacja gandawska; unia w Utrechcie; powstanie Republiki Zjednoczonych Prowincji); 9). Anglia (umocnienie monarchii na przełomie XV i XVIw.; przesłanki ideologiczne reformacji w Anglii; spór z Kościołem; kontrreformacja Marii Tudor; rzady Elzbiety I i sprawa Marii Stuart). To tak z grubsza. Sporo tego. Pozdrawiam. Jutro więcej napiszę.
Ale zainteresowało mnie to stwierdzenie \"polubiłem\"? co do Aniła Stróża dlaczego w cudzysłowiu??
Dodaj komentarz